This website places cookies on your computer (more info...). By continuing to use this website you are consenting to these cookies.

Who's Who

School Organisation

Senior Leadership Team

Alexander Banks  Headteacher
Gorana Henry Deputy Headteacher
Helen Ruthven Assistant Headteacher/SENCO
Ruth Charteris Business Manager

TLR Responsibilities

Alison Hyett R EYFS Leader
Natasha Garfinkel Y1 Literacy Leader and KS1 Phase Leader
Kyle Dionne Y4 Maths Leader and LKS2 Phase Leader
Dinah Okolie Y6 Curriculum Leader and UKS2 Phase Leader
Paul Griffiths Y3 Science Leader
Vandana Mayer   ICT Leader (3 days per week and PPA cover)


Class Teachers

Ela Wojciak Nursery  Mulberry
Alison Hyett Reception  Silver Birch Tree
Rachael Dowling Reception  Silver Birch Leaf
Natasha Garfinkel Y1  Chestnut
Zoya Atanassova Y1  Maple
Kawthar Borhan Y2  Redwood
Sara Mahir Y2  Palm
Paul Griffiths Y3  Cedar
Zainab Barkus Y3  Oak
Kyle Dionne Y4  Hawthorn
Jenny Gregory and Ms O'Donnell (1 day per week) Y4  Hazel
Aderonke Tenreiro and Ms O'Donnell (1 day per week) Y5  Acacia
Layla Albaidhani Y5  Sycamore
Dinah Okolie Y6  Mahogany
Leila Sharif Y6  Magnolia


Inclusion Team

Helen Ruthven Inclusion Leader
Antonia Alexandrou Assistant SENCO
Maiko Takemoto EAL and Inclusion teacher
Rebecca Gray Reading and Literacy support teacher


Specialist/PPA Teachers

Maiko Takemoto PPA (EYFS)
Rebecca Gray PPA (EYFS)
Natalie Bye-Kennett PPA (EYFS)
Fresh Arts Drama
Da Capo Music Teachers
Aweswim Swimming Instructors
All for Sport PE Teachers


Pastoral Support

Zanaba Myrie Senior Learning Mentor (Tue-Fri)
Gavin Molloy Learning Mentor (Mon-Wed)


Nursery Nurses

Philomena Casey Reception
Gemma Nash Reception
Stephanie Johnson Nursery


Classroom Support

Silva Djerrahian Cover Supervisor
Val Crosdale Speech and Language TA
Louise Drury Y1 TA
Heiro Saleh Y1 TA
Salmah Dilmahomed Y2 TA
Angela Maher Y2 TA
Meena Ladwa Y3 TA
Tali Atzmon Y3 TA
Ben Cameron Y4 TA
Sue Clowes Y4 TA
Besa Deliu Y5 TA
Eileen McGowan Y5/6 TA
Darlene Robinson Y6 TA


One to One Support

Val Crosdale Y3
   
   


Administrative Staff

Susan Baker Office Manager
Maria Boffa Receptionist/Administrative Assistant
Michelle Lent Receptionist/Administrative Assistant
Deborah Jordan Finance/Administrative Assistant


Welfare Staff

Inger Rouget Welfare Officer
Naz Sanei Welfare Officer

 
 

Premises Staff

Tony Chase Site Manager


Lunchtime Staff

Salmah Dilmahomed
Heiro Saleh
Sue Clowes
Angela Maher
Besa Deliu
Ben Cameron
Tali Atzmon
Darlene Robinson
Maria Flores Terreras


After School Club Staff

Ben Cameron
Naz Sanei

Louise Drury

 

All website content copyright © Wessex Gardens Primary School : Website Policy Website design for primary schools, by PrimarySite.net

Log in Valid XHTML 1.0 Transitional